ZAKUP NIERUCHOMOŚCI PRZEZ CUDZOZIEMCA (TEST)
Kto potrzebuje zgody na zakup nieruchomości na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z 24 marca 1920 roku jeżeli jesteś cudzoziemcem spoza Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu i zamierzasz nabyć w Polsce nieruchomość potrzebujesz uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Poprzez nabycie nieruchomości rozumie się nabycie prawa własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, na podstawie każdego zdarzenia prawnego, np. umowy sprzedaży nieruchomości lub w drodze dziedziczenia.
Zezwolenia wymaga także nabycie lub objęcie udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą w Polsce, będącej właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, jeżeli:
- spółka stanie się spółką kontrolowaną* lub
- spółka ta jest spółką kontrolowaną, a udziały lub akcje nabywa lub obejmuje cudzoziemiec niebędący udziałowcem lub akcjonariuszem spółki.
*Spółka kontrolowana to taka spółka handlowa, w której cudzoziemiec lub cudzoziemcy dysponują bezpośrednio lub pośrednio powyżej 50% głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu lub mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów Kodeksu Spółek Handlowych.

Kiedy uzyskanie zezwolenia nie jest wymagane?
Cudzoziemiec nie ma obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości lub na nabycie udziałów lub akcji w spółce posiadającej nieruchomości w Polsce w przypadku:
- nabycia samodzielnego lokalu mieszkalnego,
- nabycia nieruchomości przez cudzoziemca zamieszkującego w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 5 lat od udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- nabycia przez cudzoziemca, będącego małżonkiem obywatela polskiego i zamieszkującego w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, nieruchomości, które w wyniku nabycia stanowić będą wspólność ustawową małżonków,
- nabycia przez cudzoziemca nieruchomości, jeżeli w dniu nabycia jest uprawniony do dziedziczenia ustawowego po zbywcy nieruchomości, a zbywca nieruchomości jest jej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem co najmniej 5 lat,
- nabycia przez „kontrolowaną osobę prawną”, na jej cele statutowe, nieruchomości niezabudowanych, których łączna powierzchnia w całym kraju nie przekracza 0,4 ha na obszarze miast,
- nabycia nieruchomości przez cudzoziemca, będącego bankiem i jednocześnie wierzycielem hipotecznym, w trybie przejęcia nieruchomości na własność w wyniku bezskutecznej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym,
- nabycia lub objęcia przez bank akcji lub udziałów w spółce w związku z dochodzeniem przez ten bank roszczeń wynikających z dokonanych czynności bankowych.
*Powyższe nie ma zastosowania w przypadku nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej oraz gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zezwolenie na zakup nieruchomości?
Zezwolenie na nabycie nieruchomości wydaje się cudzoziemcowi, jeżeli (art. 1a ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców):
- nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie spowoduje zagrożenia dla obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie sprzeciwiają się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa;
- wykaże on, że zachodzą okoliczności potwierdzające jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.
Okolicznościami potwierdzającymi więzi cudzoziemca z Rzecząpospolitą Polską mogą być w szczególności:
- posiadanie polskiej narodowości lub polskiego pochodzenia;
- zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej;
- posiadanie zezwolenia na pobyt:czasowy (z wyłączeniem zezwolenia na pobyt czasowy dla ofiar handlu ludźmi ora zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) lub,
- stały lub,
- rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
- członkostwo w organie zarządzającym osób prawnych i spółek handlowych nieposiadających osobowości prawnej mających siedzibę na terytorium Polski, kontrolowanych bezpośrednio lub pośrednio przez cudzoziemców,
- wykonywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej lub rolniczej, zgodnie z przepisami prawa polskiego.
! WAŻNE: Powierzchnia nieruchomości nabytych przez cudzoziemca w celu zaspokojenia jego potrzeb życiowych nie może przekroczyć 0,5 ha, zaś w przypadku wykonywania przez cudzoziemca działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powinna być uzasadniona rzeczywistymi potrzebami wynikającymi z charakteru wykonywanej działalności gospodarczej.
Jak wygląda proceruda?
Wniosek o wydanie zezwolenia na zakup nieruchomości należy sporządzić samodzielnie lub z pomocą profesjonalnego pełnomocnika, dołączając do niego wszystkie niezbędne do rozpoznanie spawy załączniki oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty od wniosku w wysokości 1.570,00 zł.
Wnioski są rozpoznawane w kolejności ich wpływu do Ministerstwa.
Czas oczekiwania na wydanie decyzji zależy głównie od ilości wniosków pozostających do rozpoznania oraz kompletności złożonego wniosku, jeżeli brakuje jakiś dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia sprawy, Minister wezwie Wnioskodawcę do ich uzupełnienia, co w konsekwencji opóźni wydanie decyzji, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Na podstawie aktualnych obserwacji można przyjąć, że postępowanie trwa ok. 3-4 miesiące.
W celu uzyskania szczegółowych informacji związanych z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców, zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania oraz pomogę w sporządzeniu wniosku.